Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

Application Compatibility Toolkit 5.5

Windows 7

22 Temmuz tarihinde Microsoft Application Compatilibity ile Uygulama Uyumluluğunuzu Sınayın başlığı ile gerçekleştirdiğimiz web seminerinde Windows 7 üzerinde uygulama uyumluluğu ile ilgili problemleri çözebilmek için Application Compatibility Toolkit (Uygulama Uyumluluğu Araç Kiti)'in 5.5 versiyonunu kullanmıştım.

Application Compatibility Toolkit (ACT), uygulama uyumluluğu problemlerinin analiz edilmesi ve giderilmesi için Microsoft tarafından hazırlanmış olan bir araç kiti. Bu araç kiti ile; düzgün çalışmayan uygulamanızı inceleyebilir,  problemleri nasıl çözebileceğinizi öğrenebilir ve uygulamanızı düzgün çalışır hale getirebilirsiniz.

ACT 5.5'in çalışabilmesi için .NET Framework 2.0 ve SQL Server 2005 ve üzerine ihtiyacı var. Eğer tüm sisteminizdeki makinelerde yeralan uygulamaların bilgilerini toparlamayacaksanız, bu durumda SQL Server'a da ihtiyacınız yok. SQL Server'ın Express Edition'ları da kullanılabilir.

Bu linkten indirebileceğiniz ACT 5.5 ile Windows 7 ile düzgün çalışmayan uygulamarınız için gerekli çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. ACT 5.5 içerisinde yeralan araçlara kısaca göz atarak ne işe yaradıklarına bakalım :

- Microsoft Application Compatibilty Manager : Sisteminizde yeralan bilgisayarlardaki yazılımlar hakkında bilgi toplamanızı ve bu bilgileri analiz etmenizi sağlar.

- Setup Analysis Tool (SAT) : Programların kurulumlarını inceleyerek uyumluluk problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

- Standart User Analyzer (SUA) Tool : User Account Control (UAC) nedeniyle ortaya çıkabilecek uyumluluk problemlerinin incelenmesini ve giderilmesini sağlar.

- Compatibilty Administrator : SAT ve SUA ile bulunan uyumluluk problemlerinin giderilebilmesi için gerekli düzeltmelerin yapılmasını sağlar.

ACT 5.5 ile Windows 7'de düzgün çalışmayan yazılımlarımızı uyumlu hale getirerek Windows 7 geçişini kolay, hızlı ve en az maliyetle sağlayabiliriz.

Uygulama uyumluluğu demo programı

Windows 7

22 Temmuz tarihinde Microsoft Application Compatilibity ile Uygulama Uyumluluğunuzu Sınayın başlığı ile gerçekleştirdiğimiz web seminerinde Windows 7 üzerinde uygulama uyumluluğunu test etmek için kullanabileceğimiz bir programdan bahsetmiş ve demoları bu program ile yapmıştım.

Stock Viewer Shim Demo Application adıyla sunulan bu uygulama Windows Vista ve Windows 7 üzerinde uyumluluk ile ilgili testleri yapabilmek için Microsoft'tan Chris Jackson tarafından hazırlanmış. Chris Jackson, Microsoft'ta Architect and the Technical Lead for the Microsoft Windows Application Experience SWAT Team ünvanıyla çalışıyor. Windows uygulama uyumluluğu konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor.

Stock Viewer Shim Demo Application uygulaması, Windows 7'de çalışmayan bazı Windows XP özellikleri ile donatılmış ve bu uygulamayı Application Compatilibity Toolkit ile kullanarak uygulamaların nasıl Windows 7 ile uyumlu hale getirilebileceğini test edebiliyoruz.

Uygulamayı http://blogs.msdn.com/cjacks/archive/2008/01/03/stock-viewer-shim-demo-application.aspx adresinden indirebilirsiniz.

Windows 7 uygulama uyumluluğu web semineri videosu

Duyurular . Seminer . Windows 7

http://www.muammerbenzes.com/post/Uygulama-uyumlulugu-web-seminerim.aspx adresinden duyurduğum Microsoft Application Compatibility ile Uygulama Uyumluluğunu Sınayın başlıklı web seminerini 22 Temmuz günü gerçekleştirdik.

İlk olması sebebiyle benim için oldukça heyecanlı geçen web seminerine tatil dönemi olmasına rağmen yüksek bir katılımın olması oldukça sevindiriciydi.

Bugüne kadar birçok seminer gerçekleştirdim, hiçbirinde bu web semineri kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum. Karşında birileri olmadan konuşmak oldukça zormuş :) Umarım katılanlar heyecanımı mazur görmüşlerdir.

Seminerin videosunu aşağıda seyredebilirsiniz :

Live Meeting ile gerçekleştirdiğimiz seminerin çekimi Microsoft tarafından yapılıyor. Ancak nedense kalite konusunda biraz sıkıntılar var, sanırım Internet üzerinden olduğu için takılmalar olmaması için kaliteyi biraz düşürüyorlar.  Bundan sonraki web seminerlerini kendim ayrıca kaydetmeyi düşünüyorum :)

https://www506.livemeeting.com/cc/wwe_uk/view?cn=guest&id=1032421837&pw=BABF77C2 adresinden Live Meeting ile biraz daha kalite versiyonunu seyredebilirsiniz.

 

Yandex.Metrica