Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

Güncellemeleri yüklemeden Windows 7'yi kapatmak

İpucu . Windows 7

Microsoft, her ay kullandığımız işletim sistemi ve uygulamalar ile ilgili güvenlik güncellemeleri veya iyileştirmeler yayınlıyor. Yayınlanan bu güncellemer, işletim sistemimizde Otomatik Güncellemeler (Automatic Updates) açık ise otomatik olarak indiriliyor.

Güncellemeler otomatik olarak indirildiğinde yüklenmesi işlemi genellikle işletim sistemi kapatılırken gerçekleştiriliyor. Windows 7 çalışan makinemizde yüklenmesi gereken güncellemeler varsa bilgisayarı kapatmak istediğimizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz.


Windows 7'de yüklenecek güncellemeler var!

Bu durumda seçme şansımız yok, bilgisayarı kapatırken güncellemelerin yüklenmesini bekleyeceğiz! Ancak Windows XP'de bu kısmı atlayabiliyorduk. Kapatma ekranında Güncellemeleri yüklemeden kapatmak için buraya tıklayın (Click here to turn off without installing updates) linki ile mümkün.


Windows XP'de güncellemeri yüklemeden kapatabiliyoruz

Peki, Windows 7'de ne yapacağız? Güncellemelerin yüklenmesini beklemek zorunda mıyız? Hayır! Windows 7'yi güncellemeleri yüklemeden kapatmak için öncelikle Oturumu Kapat (Log Off ) ile oturumu kapatıyoruz. Kullanıcı giriş ekranında sağ alt köşede yer alan kapatma düğmesinden Bilgisayarı Kapat (Shut Down)'ı seçip güncellemeleri yüklemeden bilgisayarı kapatıyoruz.

İkinci yöntem ise Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basmak. Gelen ekranda birçok seçenek var, ayrıca yine sağ altta kapatma düğmesine ulaşabiliyoruz.

XP'ye göre ekstra adımlar gerektirse de Windows 7'yi güncellemelerin yüklenmesini beklemeden kapatmak mümkün olabiliyor.


Windows 7'yi güncellemeleri yüklemeden kapatabiliyoruz

Sunucum 64-bit destekliyor mu?

İpucu . Windows Server 2003 . Windows Server 2008 . Windows Server 2008 R2
MS-DOS 5 ile başladığım bilgisayar macerasında bir süre Windows 3.1'de kullanmıştım. 24 Ağustos 1995 tarihinde sunulan Windows 95 ile o güne kadar MS-DOS ve Windows 3.1 ile 16-bit mimarisinde kullandığmız bilgisayarlarda artık 32-bit sayesinde daha fazla işlem gücüne kavuşmuştuk.
 
 Bill Gates Windows 95'i tanıtıyor...
 
32-bit mimarisi uzun yıllar işlerimizi görmemiz için yeterli oldu. Windows 95 sonrası gelen Windows 98, Windows ME, Windows 2000 ve Windows XP işletim sistemlerinde 32-bit ile çalıştık. Benzer şekilde Windows NT 4.0, Windows 2000 Server ve Windows Server 2003'te de 32-bit yeterliydi.
İşletim sistemleri gelişirken işlemci teknolojisi de gelişmeye devam ediyordu elbette. AMD ve Intel 64-bit mimarisinde yeni işlemcilerini çıkardıklarında bunları destekleyen  Windows XP ve Windows Server 2003'ün 64-bit destekli versiyonları da sunulmuştu. Böylece 32-bit sistemlerdeki limitleri aşmak mümkün olabilmişti.
Özellikle Windows Server 2008 ile yaygınlaşan 64-bit sistemler, sadece 64-bit olarak sunulan Windows Server 2008 R2 ile 32-bit sistemleri -en azından sunucu tarafında- tarihin tozlu raflarına kaldırmış görünüyor.
 
Sunucum da 64-bit desteği var mı?
Windows Server 2008 R2, sadece 64-bit sunuluyor demiştik. Peki, yeni bir sunucu sistemi kurmamız gerektiğinde Windows Server 2008 R2 kurmak için elimizdeki sunucu yeterli mi? Yani halen kullandığımız sunucumuz 64-bit destekliyor mu? Bunu öğrenmek için birkaç yöntem kullanabiliriz?
 
1. yöntem :  İşlemcinin uygulamasını kullanmak
Intel işlemciniz varsa, http://www.intel.com/support/processors/tools/piu/sb/CS-014921.htm adresinden Intel Processor Identification Utility'yi indirip kurarak işlemciyi kontrol edebiliriz. Intel (R) 64 Architecture kısmında Yes cevabını alabiliyorsak işlemcimiz 64-bit destekli demektir.
 
 
Not 1 : AMD için benzer bir tool bulamadım.
Not 2 : Bu yöntemde makine üzerine bir uygulama kurmak zorundayız. Uygulama kurmadan yapmak için diğer adımlara bakalım.
 
2. yöntem : Securable kullanmak
Securable, özellikle sunuculardaki sanallaştırma desteği hızlıca kontrol etmemizi sağlayan bir araç. http://www.grc.com/securable.htm adresinden ulaşabildiğimiz bu basit ve kurulum gerektirmeyen uygulama ile sunucumuzun 64-bit desteği olup olmadığını hızlıca kontrol edebiliriz.
 
 
3. yöntem : İşlemci sayfasından kontrol etmek
İlk iki yöntemde sunucu üzerinde bir işletim sistemi varken kontrollerimizi gerçekleştirdik. Ancak bazen sunucu üzerinde işletim sistemi kurulu olmayabilir. Bu durumda en hızlı yol işlemcinin modelini öğrenip işlemci sayfasından kontrol etmek olacaktır.
 
 
Bahsettiğimiz tüm bu yöntemler özellikle elimizde varolan eski sunucular veya masaüstü/dizüstü bilgisayarlar için geçerli. Son birkaç yılda alınmış bir sunucunuz varsa %99 ihtimalle zaten 64-bit destekli olacaktır.

Çoklu monitör kullanımı ve UltraMon

İpucu

İlk defa çift monitör ile çalışmaya başladığımda yıl 2005'ti. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde çalışırken, henüz daha LCD ekranlar ve şu an kullandığımız geniş ekranlar olmadığı için 17" CRT ekranlar çözünürlükleri ile işimizi görmeye yetmediğinden mecburen ikinci bir monitör kullanmaya başlamıştım.

Çok istemeden başladığım ikinci monitör kullanma işini ilerleyen zamanlarda o kadar çok sevdim ki, imkanım olduğu her zaman çift monitör kullanmaya çalıştım. Evdeki çalışma ortamımda da halihazırda iki monitör ile çalışıyorum. Böylece yoğun çalışmak ve aynı anda birçok şeyi takip etmek mümkün oluyor.

Çoklu monitör için süper çözüm
Çift monitör kullanırken; pencerelerin ekranlar arasında geçişlerini yapmak, bir programı istediğim ekranda çalıştırmak, duvar kağıdı (wallpaper) ayarları ve ikinci ekrandaki programlarının simgelerinin de birinci ekranda yer alması gibi birçok sıkıntı yaşadım. Bu sorunları çözmek için araştırma yaparken UltraMon adlı programı buldum.

UltraMon, birden fazla monitör kullanan ve benim gibi dertleri olan kullanıcılar için hazırlanmış süper bir program! Tüm dertlerime derman oldu. Neler yapabildiğine biraz göz atacak olursak :

- Smart Taskbar : En sevdiğim özelliklerden biri. Normalde sadece ilk ekranda yeralan taskbar (görev çubuğu) diğer ekranlara da ekleniyor. Böylece uygulamalar hangi ekranda ise simgeleri de o ekrandaki taskbar üzerinde yer alıyor.
- Pencere yönetimi : Program pencerelerine eklenen iki ikon ile uygulamaları tüm ekranlara yaymak ve o andaki ekrandan başka bir ekrana programı kolayca taşımak mümkün olabiliyor.
- Wallpaper (duvar kağıdı) : Standart olarak Windows tüm ekranlarda aynı duvar kağıdını ayarlayabilirken UltraMon ile her ekrana farklı ayarlamak mümkün olabiliyor.

- Screen saver (ekran koruyucu) : Duvar kağıdında olduğu gibi varsayılan olarak ekran koruyucular da farklı farklı ayarlanamaz iken UltraMon ile her ekrana farklı ekran koruyucu ayarlamak mümkün.
- Kısayollar : Her uygulama için ayrı ayrı kısayollar ayarlayarak uygulamaların istenilen monitörde, istenilen pozisyonda ve istenilen boyutlarda başlamasını sağlamak mümkün olabiliyor.
- Mirroring : Özellikle sunum yaparken veya bir toplantıda birşeyler gösterirken tüm ekranı paylaşmak istemeyebiliyoruz. Bu özellik sayesinde tüm ekranı yansıtabileceğiniz gibi sadece belirli bir uygulamayı, ekranın bir kısmını veya mouse'un dolaştığı alanı gösterebiliyoruz.

Halen kullandığım 3.1.0 versiyonu, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 dahil olmak üzere tüm 32-bit ve 64-bit işletim sistemlerini destekliyor. Yazılım geliştiriciler için yayınlanan UltraMon SDK ile programı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Yandex.Metrica