Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

Gençsen Geleceksin 4.0 - Maltepe Üniversitesi

Duyurular

Gençsen Geleceksin 4.0 etkinlikleri kapsamında 28 Mart Pazartesi günü Maltepe Üniversitesi'ndeydik.

Maltepe Üniversitesi'nin içerisinde yer aldığı Marmara Eğitim Köyü'nü bulmak yönlendirme levhaları olmadığı için biraz zor oldu. Ancak kampüse ulaştığımda gördüğüm manzara oldukça etkileyiciydi. Geniş bir alana yayılmış, gerçek bir kampüs görmek güzeldi. İstanbul'daki üniversitelerde de böyle kampüslerin olması sevindirici.

Üniversitede, Yazılım Mühendisliği bölüm başkanı hocamız Yrd. Doç. Dr. Turgay Bilgin ile buluşup biraz sohbet ettikten sonra etkinliği gerçekleştireceğimiz salona gidip hazırlıklarımızı tamamladık.

Turkcell tarafında Çilem Yalın'ın sunumundan sonra Microsoft adına sunumumu gerçekleştirdim.

Sunum sonrasında hediyelerimizi dağıttıktan sonra Kinect'i denemek isteyen öğrenci arkadaşlarımızla oyun oynayarak etkinliğimizi tamamladık.

Etkinliği gerçekleştirmemizde yardımlarını esirgemeyen Yrd. Doç. Dr. Turgay Bilgin hocamıza ve katılan öğrenci arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim.

Etkinlikle ilgili fotoğraflara Facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kültür Üniversitesi Sistem Yöneticiliği ve Microsoft Sistem Çözümleri etkinliği

Duyurular

25 Mart Cuma günü İstanbul Kültür Üniversitesi'nde, geçtiğimiz yıl Hosting Zirvesi'nde tanıştığımız Emre Savaş ve Umut Can Köseali'nin desteğiyle Sistem Yöneticiliği & Microsoft Sistem Çözümleri başlığıyla bir etkinlik gerçekleştirdik.

Bu etkinliği gerçekleştirmekteki amacımız, bilgisayar mühendisliğinde okuyan arkadaşlara sektördeki farklı çalışma alanları hakkında bilgi vermek ve çalışmalarında nelere ihtiyaçları olduğunu mümkün olduğunca anlatmaktı.

Etkinlik sırasında ele almaya çalıştığımız konular şu şekilde :
- Sistem yöneticiliği nedir?
- Görevleri nelerdir?
- Hangi konuları bilmeli?
- Microsoft sistem ürünleri
- Sistemdeki diğer aktörler (network, güvenlik vs)
- Microsoft sistem yönetim ürünleri (System Center)

Teknik bilgilerin arasında, mümkün olduğunca yaşanılan hikâyeleri ve tecrübeleri de ekleyince 2 saat olarak planladığımız etkinliği çok keyifli zaman geçirerek yaklaşık 3 saate uzattık.

Etkinliği organize eden Emre Savaş ve Umut Can Köseali'ye ve katılan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sanıyorum Kültür Üniversitesi'nde başka etkinlikler de yapacağız ;)

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde derse konuk oldum

Duyurular . Hyper-V

22 Mart Salı günü İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Bilgisayar Ağlarında Güvenlik dersine konuk konuşmacı olarak katıldım.

Geçtiğimiz dönem gerçekleştirdiğim İstanbul Üniversitesi BÖTE ve Yıldız Teknik Üniversitesi MYO Bilgisayar Programcılığı bölümlerindeki misafirliklerimden sonra bu dönem daha çok sayıda yapmayı planladığım serinin ilk etkinliğini, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi MSP arkadaşımız Simge Uçkan'ın ricası ve bölüm hocalarından Yrd. Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın'ın da dersinde yer vermesiyle gerçekleştirmiş olduk.

 Bulut Bilişim

İlk bölümde Bulut Bilişim kavramı üzerinde durduk. Genel olarak bilgisayar gelişim süreçlerini inceledikten sonra aşağıdaki konulara değindik :
    - Bulut Bilişim nedir
    - Neden kullanmalıyız
    - Avantajları nelerdir
    - Kullanım alanları ve çeşitleri
    - İhtiyaçları
    - Nasıl çalışıyor

Hyper-V

Bulut Bilişim bölümünü tamamlayıp kısa bir ara verdikten sonra Hyper-V konusu ile devam ettik. Bu bölümde de aşağıdaki başlıklaır ele aldık :
    - Neden sanallaştırma yapmalıyız
    - Microsoft sanallaştırma teknolojileri nelerdir
    - Hyper-V kavramı
    - Hyper-V 2.0 ile gelen yenilikler ve kullanım alanları,
    - Microsoft sanallaştırma yönetim araçları

Etkinliği organize etmemizi sağlayan MSP arkadaşımız Simge Uçkan'a, hocamız Yrd. Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın'a, bölüm başkanı Prof. Dr. Ahmet Sertbaş'a ve katılım gösteren tüm öğrenci arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Etkinlik ile ilgili fotoğraflara Facebook ve Skydrive üzerinden ulaşabilirsiniz. Etkinlikte kullandığım sunum dosyaları ise aşağıda :

BulutBilisim-IstanbulUni.pptx (8,04 mb)

HyperVR2-IstanbulUni.pptx (7,72 mb)

Yandex.Metrica