Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

"IIS Yönetim Araçları" webineri kaydı

IIS 7.0 . IIS 7.5 . PowerShell . Windows Server 2008 . Windows Server 2008 R2

Hosting Web Serisi kapsamında 16 Nisan'da gerçekleştirdiğim IIS Yönetim Araçları başlıklı web seminerinin kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Bu webinerde ele almaya çalıştığımız konular ise şunlar :

  • IIS Manager 
  • PowerShell
  • AppCmd
  • WMI
  • Web.Administration sınıfı

Windows Server 2008 R2'de .NET 4 kurulumu

.NET Framework . Windows Server 2008 R2

Nisan ayı içerisinde .NET Framework 4.0 ve Visual Studio 2010 yayınlandı. Uzun bir süredir heyecanla beklenen yeni versiyonlara ilgi tahmin edildiği gibi yüksek oldu ve ürünler hızlı bir şekilde geliştirilmeye başlandı.

.NET 4.0 - Visual Studio 2010

.NET 4.0 ile geliştirilen projelerin devreye alınması başladı veya yakın zaman içerisinde başlayacak. Dolayısıyla bu da sunucuların .NET 4.0'a hazır olmasının gerekliliğini bizlere hatırlatıyor.

Sunucumuzu .NET 4.0'a hazırlamak ve .NET 4.0 ile geliştirilmiş projeleri yayınlamak için ne yapmalıyız peki? Aslında yapılması gereken çok da zor bir işlem değil. Hemen işlemlere geçip kurulumu tamamlayalım. .NET Framework 4.0'ı kurabilmek için birden fazla yöntemimiz var :

- .NET Framework 4.0 Web Installer
- .NET Framework 4.0 Standalone Installer
- Microsoft Web Platform Installer (WebPI)

Yöntem 1 ve 2 : .NET Framework 4 Web Installer ve Standalone Installer

İki yöntem arasında çok fazla fark olmadığı için ikisini birarada anlatacağım. .NET Framework kurulum dosyaları arasındaki tek fark Web Installer'ın 869 KB büyüklüğünde olması ve çalıştırıldığında gerekli dosyaları Internet'ten kendisinin indirmesi. Standalone Installer ise 48.1 MB büyüklüğünde ve gerekli tüm dosyaları indirmiş oluyoruz. Böylece birden çok sunucuya tek bir defa indirip kurmak mümkün olabiliyor. Web Installer ve Standalone Installer'ı aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz :

- .NET Framework 4 Web Installer
- .NET Framework 4 Standalone Installer

Kuruluma geçmeden önce sistem ihtiyaçlarına göz atmakta fayda var. .NET 4.0 için sistem ihtiyaçları şu şekilde :
- İşletim sistemi : Windows XP SP3, Windows Server 2003 SP2, Windows Vista SP1/SP2, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 ve Windows 7
- İşlemci : 1 Ghz ve üzeri
- Hafıza : 512 MB ve üzeri
- Disk alanı : 32-bit için 850 MB / 64-bit için 2 GB

Framework kurulumunun bu kadar büyük boyut istemesi şaşırtıcı bir durum gibi gelebilir. Ben de ilk denememde disk alanı az olan bir makinede bu durumla karşılaştığımda şaşırmıştım.

.NET Framework disk alanı ihtiyacı

Web Installer veya Standalone Installer'dan hangisini kullanacaksak indirip çalıştırıyoruz. Gelen ekrandaki lisans anlaşmasını işaretleyip Install'a tıklayarak devam ediyoruz.

Lisans anlaşması ekranı

 Web Installer'ı çalıştırdıysanız dosyaların Internet'ten indirilebilmesi için bağlantınızın aktif olması gerekiyor. Internet'ten dosyaların indirilmesi bağlantımızın hızına göre birkaç dakika veya daha fazla sürebiliyor.

Web Installer'da indirme işlemi bittikten sonra kurulum otomatik olarak devam ediyor. Standalone Installer'da boş alan kontrolü gerçekleştiriliyor. Yeterli alan varsa Next'e tıklayarak devam edebiliyoruz.

.NET 4 kurulumu devam ediyor

Kurulum işlemi bittiğinde karşımıza kurulumun bittiğini gösteren ekran geliyor.

.NET 4 kurulumu bitti

Finish'e tıkladığımızda makineyi restart etmemiz gerektiğini söyleyen bir ekran görüntüleniyor. .NET Framework 4'ün düzgün çalışabilmesi için makinemizi restart ediyoruz.

Makinemiz tekrar açıldığında IIS Manager'ı açarak yüklememizi kontrol edebiliriz. Application Pools altında ASP.NET v4.0 ve ASP.NET v4.0 Classic isimlerinde iki adet yeni application pool eklendiğini görebiliyoruz.

Yeni .NET 4 application pool'ları

Yöntem 3 : Microsoft Web Platform Installer (WebPI)

Üçüncü yöntemimiz kurulumu daha da basitleştiriyor. Zaten Web Platform Installer (WebPI)'ın amacı yönetimsel işleri daha kolay yapmak. WebPI ile kurulum için öncelikle http://www.microsoft.com/web adresinden WebPI'ı indirip çalıştırıyoruz. WebPI'ı çalıştırdığımızda, çalıştırdığımız sistemi inceleyip, sisteme uygun olan seçenekleri sıralıyor.

WebPI seçenekler

Bu yazı yazıldığı günlerde ilk ekranda .NET Framework 4 görüntülenmekteydi. Ancak ilerleyen günlerde başka ürünler çıktığında bu sayfadan kalkabileceği için asıl yerini de söylemekte fayda var. Soldaki menüden Web Platform'u seçtiğimizde Frameworks and Runtimes bölümündeki Customize'a tıklayıp  .NET Framework 4.0'ı işaretledikten sonra Install'a tıklayıp devam ediyoruz.

WebPI'da kurmak istediğimizi seçiyoruz

Bir sonraki aşamada lisans anlaşmasını kabul edip devam ediyoruz. WebPI bizim için gerekli dosyaları indirip kuracak. Bizim bu sırada yapmamız gereken tek şey ise beklemek :)

Kurulum devam ediyor

Kurulum bittikten sonra karşımıza gelecek ekranda Finish'e tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz. IIS Manager'ı açıp kontrol ettiğimizde diğer yöntemlerde olduğu gibi ASP.NET v4.0 ve ASP.NET v4.0 Classic olmak üzere iki yeni application pool'u göreceğiz.

Bundan sonrasında sunucumuzda artık .NET 4 uygulamalarını çalıştırabileceğiz.

SQL Server 2008'de Excel 2007'ye bilgi aktarma hatası : The 'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' provider is not registered on the local machine

İpucu . SQL Server 2008

Projelerimizin içerisinde ihtiyacımız gereği veritabanı kullanıyoruz. Kullandığımız bu veritabanlarına bazen dışarıdan veri aktarmamız, bazen de veritabanınındaki veriyi dışarıya aktarmamız gerekebiliyor.

SQL Server 2008 kullanıyorsanız ve yukarıda da belirttiğimiz veri alışverişini Excel ile gerçekleştiriyorsanız aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz :

SQL Server 2008'de Excel'e veri aktarma sırasında hata
The 'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' provider is not registered on the local machine. (System.Data)

Bu hata mesajı ile çoğunlukla sunucu sistemleri üzerinde işlem yaparken karşılaştım. Excel 2007 dosyasına bilgi aktarırken veya Excel 2007 dosyasından bilgi almak isterken bu hata mesajını görüyorum. Çünkü hata mesajında geçen Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 nesnesi 2007 Office System Driver : Data Connectivity Components olarak geçiyor ve Office 2007 sistemde kurulu ise kayıtlı oluyor, kurulu değilse yukarıda görülen mesaj beliriyor.

Peki ne yapacağız? Sunucu üzerine Office 2007 mi kurmalıyız? Sadece veri aktarımı için böyle bir işlem yapmaya ihtiyacımız var mı?

Elbette yok. 2007 Office System Driver : Data Connectivity Components (diğer adıyla AccessDatabaseEngine.exe) dosyasını aşağıdaki linkten indirip kurmamız yeterli. Artık başka bir işlem yapmaya gerek kalmadan artık Excel 2007 formatında bilgi alıp vermek mümkün.

Dosyayı indirmek için tıklayın : 2007 Office System Driver : Data Connectivity Components (AccessDatabaseEngine.exe)

Yandex.Metrica