Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

"Hyper-V Disk İşlemleri" webineri kaydı

Duyurular . Hyper-V . Windows Server 2008 R2

Hosting Web Serisi kapsamında 20 Mayıs'ta gerçekleştirdiğim Hyper-V Disk İşlemleri başlıklı web seminerinin kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Bu webinerdeki konu başlıklarımız ise şunlar :

 • Hyper-V disk seçenekleri
  • Dynamic
  • Fixed
  • Differencing
  • Fiziksel (Pass-through)
 • Hangi disk seçeneğini kullanmalı
 • Disk işlemleri


Webinerde kullandığım sunum dosyasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

HyperV-DiskIslemleri.pptx (195,65 kb)

IIS 7 ve IIS 7.5'te content expiration tanımlama

IIS 7.0 . IIS 7.5 . Windows Server 2008 . Windows Server 2008 R2

World Wide Web'in ilk yaygınlaşmaya başlamasıyla web sitesi kavramı ortaya çıktı. Web sitesi kavramı ile firmalar kendilerini tanıtacak sayfalar oluşturmaya ve insanlara sunmaya başladılar. Ancak bu sayfalar büyük bir çoğunlukla HTML tabanlı, yani statik sayfalardı ve birke hazırlandıklarında uzun süre değişmiyorlardı.


Kasım 1995 - Haziran 1996 arasında microsoft.com ana sayfası

Artık yukarıdaki  gibi sayfaları görmüyoruz. Çünkü web siteleri; ASP ve PHP gibi teknolojilerin ortaya çıkmasıyla statik olmaktan çıkıp günümüzde ASP.NET, PHP, Perl gibi teknolojiler ile web uygulamaları haline geldiler.

Web uygulamaları sayesinde bugün haber sitesi, elektronik ticaret sitesi, forum sitesi, bloglar vs. birçok farklı uygulama kullanıyoruz. Kullandığımız bu uygulamalar, kullanıcının karşısına sürekli yeni bir içerik çıkarıyor. Örneğin bir haber sitesine 2 saat arayla girdiğinizde gördüğünüz haberlere yenilerinin eklendiğini görmek mümkün olabiliyor. Hele bizimki gibi gündemin sürekli değiştiği bir ülkede :)

Web sitelerimiz veya uygulamalarımızda :) içerik sürekli güncellenirken ziyaretçinin daha önceki ziyaretinden kalan bilgiler ile sayfaları tekrar görüntülemesi ve eski içeriğe ulaşmasını ister miyiz? Elbette hayır!

Ziyaretçinin eski içeriğe ulaşmaması için IIS 7 veya IIS 7.5 içerisinde bir tanımlama yapmamız gerekiyor. Bu tanımlamayı da IIS Manager'da ilgili site seçili iken HTTP Response Headers kısmına çift tıklayarak yapıyoruz.

HTTP Response Header'a çift tıkladığımızda açılan ekranda sağ taraftaki Actions bölümünde yeralan Set Common Headers'a tıklayarak işleme devam ediyoruz.

Set Common HTTP Response Headers başlıklı ekranda Expire Web Content kısmını işaretledikten sonra web sayfalarının ne kadar zaman sonra güncelliğini kaybedeceğini/vadesinin dolacağını (expire olacağını) seçiyoruz. Buradaki karar, sitenin güncellenme sıklığı ve ne kadar trafik istediğiniz ile alakalı. Her gün veya her saat güncellenen siteler için süreyi kısa tutmak faydalı ancak gereksiz yere kısa tutulduğunda da tüm içeriğin ziyaretçiye her defasında yeniden gönderileceği göz ardı edilmememli.

Sayfanın yüklendikten hemen sonra expire olması seçilebileceği gibi; saniye, dakika, saat veya gün olarak da süre belirtmek mümkün. Ayrıca en son seçenek ile de belirli bir tarihte içeriğin geçersiz olmasını da sağlayabiliyoruz.

 

Office 2010 ürün anahtarı girme / değiştirme - 2 - Deneme sürümünü tam sürüme çevirme

İpucu

Office 2010 ürün anahtarı girme / değiştirme başlığıyla yayınlandığımız yazıdan sonra farklı bir durumla daha karşılaşınca onu da yazmak istedim.

Satın alınan bilgisayarların birçoğunda 60 günlük Office 2010 ürünü kurulu olarak geliyor. 60 günlük süre içerisinde herhangi bir kısıtlama olmadan kullanım söz konusuyken, süre sonunda dosya kaydedememe, gelen maillere cevap verememe gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Office 2010 kullanmaya devam edebilmek için 60 günlük süre içerisinde veya sonunda ürünü satın almak veya elinizde lisansı var ise gerekli anahtarı girmek gerekiyor. Böylece hazır yüklenmiş ürünü kaldırıp yeni lisanslı ürünü kurmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde çalışmaya devam edebileceğiz. Peki bu anahtarı yüklenmiş olan ürüne nasıl gireceğiz?

Elimizde varolan veya yeni satın aldığımız lisansa ait anahtarı girmek için File (Dosya) menüsünden Help (Yardım) tıklandığımızda aşağıdaki ekran görüntüleniyor.

Bu ekranda Office Professional 2010 ürününün deneme sürümünün (Trial Product) yüklü olduğunu görebiliyoruz. Lisans İşlemleri butonuna tıklayıp Ürünü Satın Al (Purchase Product) devam ediyoruz. Deneme Sürümünü Kaldır (Uninstall Trial Product) ile de ürünü tamamen sistemden kaldırabilmek mümkün.

SSonraki ekranda elimizdeki lisansı girmek için Ürün Anahtarını Girin linkine tıklayarak devam ediyoruz. Ülkemizde Internet üzerinden alınıp alınmadığını bilmediğim için diğer linkleri denemedim. Zaten elinizde Open Lisans, OEM veya başka bir lisanslama çözümü varsa online olarak almamıza da gerek kalmıyor.

Ürün anahtarı girilen ekranda anahtarı girdikten sonra, girilen anahtar kontrol ediliyor ve hangi versiyona ait ise Office o versiyon olarak görünüyor. Devam butonu ile gerekli işlemler tamamlanarak yükleme tamamlanıyor.

Peki, deneme sürümü olarak Office Professional 2010 yüklü geliyor. Bizim kurduğumuz daha düşük bir sürüm ise (Ev ve Öğrenci (Home and Student) veya Ev ve İş (Home and Business) gibi) ne olacak? Girdiğimiz lisansın dışında kalan ürünler lisanssız olarak görünmeye devam edecek. Bu durumda lisans kapsamı dışında kalan ürünleri kaldırmaktan başka çare kalmıyor :)

Yandex.Metrica
Muammer Benzeş | Mart 2010

Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

"Hyper-V R2 ile sunucularınızı sanallaştırın" webineri kaydı

Hyper-V . Windows Server 2008 R2

Hosting Web Serisi kapsamında 19 Şubat'ta gerçekleştirdiğim Hyper-V R2 ile sunucularınızı sanallaştırın başlıklı web seminerinin kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Bu webinerde ele almaya çalıştığımız konular ise şunlar :

 • Hyper-V nedir? 
 • Hyper-V R2 yenilikleri
 • SCVMM  nedir?
 • SCVMM 2008 R2 yenilikleri 

Webinerde kullandığım sunum dosyasına aşağıdan ulaşabilirsiniz :
HyperVR2.pptx (572,16 kb)

Microsoft Türkiye'de staj - 2010

Duyurular

Yazıya böyle bir başlık koydum çünkü önümüzdeki yıllarda da bu duyuruyu yapmayı hedefliyorum :) Ayrıca Microsoft her yıl başvuru şartlarını değiştirebiliyor. Şimdi çok bekletmeden detaylara geçelim :

Microsoft Career

- Microsoft Türkiye'de staj için başvurular 18 Nisan 2010 tarihine kadar gerçekleştirilebilecek.

- Staj Microsoft Türkiye'nin İstanbul ve Ankara ofislerinde gerçekleştirilecek. Başvuru sırasında staj yapılmak istediğiniz yeri belirtmeyi unutmayın.

- Geçtiğimiz yıl 30 günlük iki dönem halinde gerçekleştirilen staj, bu yıl 45 veya 60 gün olacak. Sanırım burada stajyerin performansı ve/veya staj yaptığı bölümdeki ihtiyaç rol oynayacak.

- Staj 2 Ağustos 2010 tarihinde başlayıp yukarıda süre doğrultusunda 15 veya 30 Eylül 2010 tarihlerinde sona erecek.

- Başvuru yapabilmek için öncelikle üniversitede 3. veya 4. sınıfı tamamlamış olmak gerekiyor. Bu sınıfları bitirmemiş arkadaşların başvurma şansı maalesef olmayacak.

- Bilgisayar veya Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerin şansı biraz daha fazla :) Öncelikli olarak bu bölümlerde okuyanlar arasından seçim yapılacak. Diğer bölümlerdeki arkadaşlar da üzülmesinler, onların da şansı elbette var.

- İki farklı staj imkanı mevcut : Teknik ve Satış & Pazarlama

- Teknik staj için Bilgisayar veya Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerin şansı biraz daha fazla :) Öncelikli olarak bu bölümlerde okuyanlar arasından seçim yapılacak.

- Satış & Pazarlama stajı için herhangi bir bölüm sınırlaması yok.

- Geçtiğimiz yıl öğrencilerden bir proje ile ilgili blog sitesi ve sunum istenmişti. Bu yıl Microsoft böyle bir talepte bulunmuyor. Başvuru yapılırken CV doldurulması ve ön yazı eklenmesi yeterli olacak. Staj başvurusunun yapılabileceği adresi yazısının sonunda bulabilirsiniz.

- Microsoft Türkiye'de staj yapabilmek için İngilizce'nizin de iyi seviyede olması gerekiyor. Değerlendirme sürecinde İngilizce ayrıca değerlendirilecek.

Başvurular yapıldıktan sonra değerlendirme ve seçim süreci gerçekleştirilecek. Bu sürecin de Mayıs sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Öncelikle CV incelenmesi, telefon ile mülakat ve yukarıda belirttiğim İngilizce değerlendirmelerinden geçen adaylar ile yüzyüze görüşmeler de gerçekleştirilecek.  Seçilen adaylar belirtilen tarihler arasında staj yapma imkanını bulacaklar.

Microsoft Türkiye içerisindeki çalışma ortamını az-çok gören, geçtiğimiz yıl stajlarını yapan arkadaşların mutluluğunu ve başarılarını görmüş biri olarak bu yıl da yeni stajyerler ile tanışmayı sabırsızlıkla bekliyorum :)

Staj yapmak isteyenlere hemen söyleyeyim, fotokopi çekmeyeceksiniz :) Projelerin içerisinde yer almaya, yoğun bir çalışma temposuna kendinizi hazırlayın.

Staj başvurusu için gerekli adres : https://careers.microsoft.com/JobDetails.aspx?ss=&pg=0&so=&rw=2&jid=14839&jlang=EN

Teknik staj başvurusu için adres : https://careers.microsoft.com/JobDetails.aspx?ss=&pg=0&so=&rw=4&jid=14839&jlang=EN

Satış & Pazarlama staj başvurusu için adres : https://careers.microsoft.com/JobDetails.aspx?ss=&pg=0&so=&rw=5&jid=14840&jlang=EN

Başvuru yapacaklara kolay gelsin, bol şanslar ;)

Gençsen Geleceksin 3.0 - Atatürk Üniversitesi

Duyurular

Gençsen Geleceksin 3.0 etkinlikleri kapsamında 18 Mart Perşembe günü Erzurum Atatürk Üniversitesi'ndeydik. Erzurum'a etkinlikler çerçevesinde ikinci defa gidiyordum birkaç ay arayla. Kasım ayında da Windows 7 Akademik Lansman'ını gerçekleştirmiştik.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Gençsen Geleceksin 

Erzurum'da beni yine sevgili MSP'miz Hüseyin Durmuş karşıladı. Beraber okula geçip kahvaltı ettikten sonra okuldaki sistem ve yazılım bölümleriyle ilgilenen arkadaşlarla tanıştık.

Yaşadıkları birkaç soruna cevap bulmaya çalıştık. Sonrasında sistemleri hakkında bilgiler de aldık kendilerinden. Benim için oldukça keyifli birkaç saatti çünkü güncel teknolojileri, çok da fazla yardım almadan uygulamışlar ve gayet başarılı bir şekilde kullanıyorlardı. Özellikle PHP on Windows tarafı bir başarı öyküsüydü. Bu konuda en kısa zamanda bir yazı yazmayı planlıyorum.

Etkinlik zamanı geldiğinde Windows 7 lansmanında olduğu gibi Atatürk Üniversitesi'nin öğrencileri yine bizi yalnız bırakmadılar.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Gençsen Geleceksin

Turkcell adına Gökhan Yıldız'ın gerçekleştirdiği konuşmadan sonra Turkcell'in Erzurum'daki çağrı merkezinden de kısaca bahsedip Microsoft ile ilgili kısma geçiş yaptık. Microsoft tarafındaki yeniliklerden de bahsedip çekilişimizi yaparak günümüzü tamamladık.

Kalabalık bir izleyici kitlesi ile etkinliği gerçekleştirmiş olmak ve sonrasında gelen sorularla oldukça keyifli bir gün geçirdim. Atatürk Üniversitesi'ndeki öğrenci arkadaşlara teşekkür ederim. Ayrıca gün boyunca ilgilerini esirgemeyen üniversitedeki görevli arkadaşlara ve en önemlisi sevgili Hüseyin Durmuş'a teşekkür ederim.

Etkinlikle ilgili  fotoğraflara Facebook'tan ve Skydrive'dan ulaşabilirsiniz.

Yandex.Metrica