Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

Office 2010 ürün anahtarı girme / değiştirme - 2 - Deneme sürümünü tam sürüme çevirme

İpucu

Office 2010 ürün anahtarı girme / değiştirme başlığıyla yayınlandığımız yazıdan sonra farklı bir durumla daha karşılaşınca onu da yazmak istedim.

Satın alınan bilgisayarların birçoğunda 60 günlük Office 2010 ürünü kurulu olarak geliyor. 60 günlük süre içerisinde herhangi bir kısıtlama olmadan kullanım söz konusuyken, süre sonunda dosya kaydedememe, gelen maillere cevap verememe gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Office 2010 kullanmaya devam edebilmek için 60 günlük süre içerisinde veya sonunda ürünü satın almak veya elinizde lisansı var ise gerekli anahtarı girmek gerekiyor. Böylece hazır yüklenmiş ürünü kaldırıp yeni lisanslı ürünü kurmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde çalışmaya devam edebileceğiz. Peki bu anahtarı yüklenmiş olan ürüne nasıl gireceğiz?

Elimizde varolan veya yeni satın aldığımız lisansa ait anahtarı girmek için File (Dosya) menüsünden Help (Yardım) tıklandığımızda aşağıdaki ekran görüntüleniyor.

Bu ekranda Office Professional 2010 ürününün deneme sürümünün (Trial Product) yüklü olduğunu görebiliyoruz. Lisans İşlemleri butonuna tıklayıp Ürünü Satın Al (Purchase Product) devam ediyoruz. Deneme Sürümünü Kaldır (Uninstall Trial Product) ile de ürünü tamamen sistemden kaldırabilmek mümkün.

SSonraki ekranda elimizdeki lisansı girmek için Ürün Anahtarını Girin linkine tıklayarak devam ediyoruz. Ülkemizde Internet üzerinden alınıp alınmadığını bilmediğim için diğer linkleri denemedim. Zaten elinizde Open Lisans, OEM veya başka bir lisanslama çözümü varsa online olarak almamıza da gerek kalmıyor.

Ürün anahtarı girilen ekranda anahtarı girdikten sonra, girilen anahtar kontrol ediliyor ve hangi versiyona ait ise Office o versiyon olarak görünüyor. Devam butonu ile gerekli işlemler tamamlanarak yükleme tamamlanıyor.

Peki, deneme sürümü olarak Office Professional 2010 yüklü geliyor. Bizim kurduğumuz daha düşük bir sürüm ise (Ev ve Öğrenci (Home and Student) veya Ev ve İş (Home and Business) gibi) ne olacak? Girdiğimiz lisansın dışında kalan ürünler lisanssız olarak görünmeye devam edecek. Bu durumda lisans kapsamı dışında kalan ürünleri kaldırmaktan başka çare kalmıyor :)

"Hyper-V : Dynamic Memory" webineri kaydı

Duyurular . Hyper-V . Windows Server 2008 R2

Hosting Web Serisi kapsamında 22 Nisan'da gerçekleştirdiğim Hyper-V : Dynamic Memory başlıklı web seminerinin kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Bu webinerdeki konu başlıklarımız ise şunlar :

  • Windows Server 2008 R2 SP1 yenilikleri
  • Sunucular ne kadar RAM kullanıyor?
  • Sanallaştırmada RAM kullanımı
  • Sanallaştırma & RAM
  • Dynamic Memory özellikleri
  • Dynamic Memory : Demo


Webinerde kullandığım sunum dosyasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

 HyperV-DynamicMemory.pptx (293,27 kb)

"HTTP Error 404.11 - Not Found The request filtering module is configured to deny a request that contains a double escape sequence" hatasını giderme

IIS 7.0 . IIS 7.5 . Windows Server 2008 . Windows Server 2008 R2

Uygulamanız için özel bir custom handler kullanıyorsanız bazı durumlarda aşağıdaki gibi bir hata mesajı ile karşılaşmanız olası :

HTTP Error 404.11 - Not Found
The request filtering module is configured to deny a request that contains a double space sequence.

IIS 7 ve IIS 7.5 kurulumlarında varsayılan olarak aktif olan Request Filtering özelliği, içerisinde + işareti bulunan adresleri çalıştırmadığı (reject ettiği) için bu hata meydana geliyor. CGI gibi bazı standartlar boşluk yerine + işareti kullanmayı tercih ediyorlar ancak bu kullanım ile tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle de IIS 7 ve IIS 7.5 içerisinde + işaretli adreslerin çalışması engellenmiş durumda.

Custom handler içerisinde + işaretlerinin kullanması tehlikeli olmakla birlikte + işaretlerinin boşluk karakterine çevrilmesi de yönlendirmelerin düzgün çalışmamasına veya farklı sorunlara sebep olabilmektedir.

+ işaretlerini boşluk karakterleri ile değiştirip kullanmak istiyorsak ne yapacağız peki? Bunun için Request Filtering içerisinde bir tanım yapmamız gerek. Bu tanımı sunucu genelinde yapmak tüm sitelerde ayarı aktif edeceği ve tehlikeli olacağı için sadece ilgili web sitesinde tanımlamakta fayda var.

IIS Manager'da ilgili web sitesinde Request Filtering'e çift tıkladığımızda açılan ekranda sağ kısımdaki Actions bölümünden Edit Feature Settings'e tıklıyoruz.

Edit Request Filtering Setings başlıklı ekranda varsayılan olarak kapalı olan Allow double escaping özelliğini işaretleyip OK ile işlemi tamamlıyoruz.

IIS 7'deki IIS Manager içerisinde Request Filtering özelliğine ait bir arabirim olmadığı için IIS 7 kullanan sunucularda aşağıdaki komut ile gerekli tanımlamayı yapabiliriz :

%windir%\system32\inetsrv\appcmd set config "Default Web Site" -section:system.webServer/security/requestfiltering -allowDoubleEscaping:true

Bu işlemi ayrıca web.config dosyası içerisinden de yapmak mümkün :

<configuration>
      <system.webserver>
            <security>
                  <requestFiltering allowDoubleEscaping="true">
                   </requestFiltering>
             </security> 
       </system.webServer>
</configuration>

 

Yandex.Metrica