Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

USB ile Windows 7 ve Server 2008 R2 kurulumu - İkinci yöntem

İpucu . Windows 7 . Windows Server 2008 R2

USB ile Windows 7 ve Server 2008 R2 kurulumu başlıklı yazımızda CD/DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlarda Windows 7/Server 2008 R2 kurmak için USB bellek hazırlamayı anlatmıştık. Ancak anlattığımız yöntemde USB belleği hazırlamak için birçok işlem yapmamız gerekiyordu ve bir DVD sürücüsüne ihtiyacmız vardı :) DVD sürücüsü olmayan bilgisayara kurulumdan bahsederken bu işlemi yapabilmek için başka bir bilgisayara ihtiyaç duyuyorduk.

Neyse ki Microsoft bu ihtiyacı ortadan kaldıracak açık kaynaklı bir çözüm sundu : Windows 7 USB/DVD Download Tool. Bu araç sayesinde CD/DVD sürücüsü olmadan USB bellek hazırlamak mümkün. Bu işlem için öncelike Windows 7 USB/DVD Download Tool sayfasından  veya Codeplex'deki sitesinden programı indirip sisteme kuruyoruz. Windows XP kurulu bilgisayar üzerinde kullanmak için Microsoft Image Mastering API v2 güncellemesinin yüklenmesi gerekiyor. Aynı adresten indirip kurabiliyoruz.

Kurulumları yaptıktan sonra Windows 7 USB/DVD Download Tool programını yönetici haklarıyla çalıştırıyoruz. İlk adımda USB belleğe kopyalayacağımız Windows 7 veya Server 2008 R2'nin imaj dosyasını (ISO) seçiyoruz. İmaj dosyasını işletim sistemini Internet üzerinden satın aldığıımızda veya Microsoft tarafında indirebileceğimiz bir üyeliğimiz (MSDN, Technet, Websitespark vs.) üzerinden temin edebiliyoruz.

 İkinci adımda ise USB bellek üzerine mi yoksa DVD üzerine mi kaydedeceğimizi belirliyoruz. DVD sürücümüz olmadığı için tabii ki USB seçeneği ile devam ediyoruz :)

Üçüncü adımda 4 GB'lık USB belleği bilsayara taktıktan sonra USB belleği seçip işlemi başlatıyoruz.

 USB belleğimiz boş değil ise silinmesi ile ilgili uyarıyı da onaylayıp devam ediyoruz.

Ve nihayet işlem tamamlandı, USB belleğimiz kurulum için hazır.

Not : 64-bit işletim sistemleri için USB bellek hazırlama işlemini 32-bit işletim sistemi üzerinde yapmamak gerekiyor. Çünkü bu durumda dosyaların kopyalanması tamamlansa bile son adımda diğer yazıda bahsettiğimiz bootsect işlemi yani USB bellek ile bilgisayarı açabilmek için gerekli kısım gerçekleşmiyor. 

IIS 7'de PowerShell kullanmak

IIS 7.0 . PowerShell . Windows Server 2008

Bir süredir PowerShell ile ilgili birşey yazamamıştım. IIS tarafında PowerShell ile ilgili kaynak bulunca yazmamak olmazdı :)

PowerShell, Microsoft tarafından komut satırına (cmd.exe) ve Windows Script Host'a alternatif olarak çıkartılmıştır. Windows Server 2008 işletim sistemi içerisinde yer alan PowerShell, Windows PowerShell 1.0 adıyla Windows XP, Server 2003 ve Vista için indirilebiliyor.

Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 ile birlikte PowerShell'in 2.0 versiyonu çıkartılmıştır. Windows PowerShell 2.0 aynı şekilde Windows XP SP3, Server 2003 SP2, Vista ve Server 2008 için indirilebiliyor.

PowerShell; sadece Windows için geliştirilmemiş olup Exchange, SQL Server gibi ürünler için de komut setleri geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir.

IIS takımı da bu konuda boş durmayıp :) Windows PowerShell Snap-In for IIS 7 extension'ını sundular. Bu extension ile IIS sunucusunu, application pool'ları ve web sitelerini yönetmemiz mümkün

Windows Server 2008 üzerinde extension'ı kullanabilmek için öncelikle www.iis.net/download/PowerShell adresinden indirip aktif kurmamız gerekiyor.

Yaklaşık 700 KB'lık dosyayı indirip çalıştırmak kurulum için yeterli. Kurulum sonrasında Start menüsünde IIS 7.0 Extensions başlığı altına IIS PowerShell Management Console adıyla ekleniyor. IIS PowerShell Management Console'u ilk defa çalıştırdığımızda  Do you want to run software from this untrusted publisher? başlıklı ekran ile karşılaşıyoruz.

PowerShell, dışarıdan gelen komutların varsayılan olarak çalıştırılmasını engelleyerek güvenlik anlamında bizlere destek oluyor. Scriptin kaynağına güveniyorsak çalıştırmak için birkaç seçeneğimiz var : "R" (Run once) ile sadece bir seferlik çalışmasına izin verebilir ve her seferinde sormasını isteyebiliriz. "A" (Alway Run) ile de sürekli olarak çalışma izni verebiliriz. Her seferinde sormaması için "A" ile devam ediyorum.

IIS PowerShell Management Console'u her çalıştırdığımızda, IIS ile ilgili istediğimiz komutları girip işlerimizi kolayca halledebilir veya komut seti olarak kaydedip otomatik çalışmalarını sağlayabiliriz. Birçok komut barındıran bu konsolda get-command -pssnapin -WebAdministration adlı komutla tüm komutları listeleyebiliriz.

Sıklıkla kullanılabilecek birkaç komutu sıralayacak olursak : Get-WebRequest, Get-WebSite, Get-WebURL, New-WebAppPool, New-WebFTPSite, New-WebSite, Remove-WebSite, Restart-WebAppPool, Stop-WebSite...

Komutlar ile ilgili detay görmek için get-help New-WebSite veya örnek bir komut görmek için get-help New-WebSite -example yazmak yeterli olacaktır.

IIS'te PowerShell kullanma ile ilgili giriş yazısını burada sonlandıralım :) Devamında gelecek olan yazılarda Windows Server 2008 R2'de bu PowerShell'i nasıl aktif edeceğimizi ve bazı komutlarla onlarla neler yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

 

USB ile Windows 7 ve Server 2008 R2 kurulumu

İpucu . Windows 7 . Windows Server 2008 R2

CD sürücülerin ilk çıktığı zamanları hatırlıyorum da, yıllarca disket kullanmış bizler için ciddi bir kapasite artışı sağlamışlardı. Bunun yanında hem hız hem de sağlamlık bakımından da ciddi avantajlar sunmuşlardı. Bir süre sonra onun da kapasitesi yetmemeye başladı ve DVD sürücüler ile tanıştık. Günümüzde ise artık Blu-ray denilen teknoloji ile CD ve DVD'nin onlarca katı bilgiyi taşıyabiliyoruz.

Tüm bu gelişmelerle beraber bir yandan da diğer depolama teknolojilerinin de gelişmesiyle CD/DVD sürücülerin artık çok fazla önemsenmediğini görüyoruz. 3-4 yıl öncesine kadar CD/DVD üzerine bilgi kaydederken artık harici diskler ve USB bellekleri tercih ediyoruz. Bu nedenle de CD/DVD sürücüler çoğu bilgisayar üzerinde genellikle boşta yatan bir aygıt olarak duruyor, sadece işletim sistemi kurulumlarında işimize yarıyor.

Yeni nesil küçük boyutlu notebook'ların bazılarında ve netbook cihazlarda CD/DVD sürücü ile karşılaşmıyoruz. Hatta bazı masaüstü bilgisayarların satın alınması sürecinde bile satın alınmadıklarını görebiliyoruz, özellikle toplama olarak tabir edilen bilgisayarlarda.

Durum böyle olunca bu tip bilgisayarlara işletim sistemi yüklemek sıkıntı olabiliyor. Neyseki artık birçok cihazda boot seçenekleri arasında USB cihazlarda yer aldığı için  CD/DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlara işletim sistemi yüklemek için USB'den veya diğer bağlantı yolları ile bir cihaz bulundurmak, aramak ve takmak gerekmiyor.

Windows 7'yi USB bellek üzerinden sisteme kurabilmek için ihtiyacımız olan sadece Windows 7 / Server 2008 R2 DVD'si ve 4 GB'lık bir USB bellek. Windows 7 kurulum dosyaları yaklaşık 2,3 GB boyutunda olduğu için 4 GB'lık USB belleğe ihtiyaç duyuyoruz.

Windows 7 DVD'sini makinemizdeki DVD sürücüsüne, USB belleği de yuvasına taktıktan sonra ilk yapmamız gereken komut satırını yönetici olarak çalıştırmak. Bunun için Başlat menüsünde Komut İstemi'ni bulup sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır komutuna basıyoruz. USB bellek üzerinde yapacağımız disk işlemleri için bu hakka ihtiyacımız var.

Komut istemini yönetici haklarıyla çalıştırıyoruz

Komut satırı açıldığında DISKPART yazıp Enter'a basarak disk ve partition ile ilgili uygulamayı çalıştırıyoruz. LIST DISK komutu ile de o anda bilgisayara bağlı olan disklerimizi listeleyip hangisinin USB belleğimiz olduğunu tespit ediyoruz.

USB belleğimizi belirliyoruz

NOT : Doğru diski seçmek bu noktada çok önemli. Aksi durumda bilgi kayıpları yaşanabilir, aman dikkat!

Sonraki adımlarda sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırıp USB belleğimizi işlemler için hazırlıyoruz :

SELECT DISK 1

CLEAN

CREATE PARTITION PRIMARY

SELECT PARTITION 1

ACTIVE

FORMAT FS=NTFS QUICK

ASSIGN

EXIT

USB belleği kopyalama için hazırlıyoruz

USB belleğimizin boot işleminde  devreye girebilmesi, yani kurulumu başlatabilmesi için Windows 7 / Server 2008 R2 DVD'sindeki boot klasörü içerisindeki bootsect komutunu yandaki gibi çalıştırmamız gerekiyor : BOOTSECT /NT60 E:

USB bellek bootable oluyor

Son olarak Windows 7 / Server 2008 R2 DVD'si içerisindeki tüm dosyaları XCOPY D:\ E:\ /S komutu ile USB belleğimize kopyalıyoruz.

Artık Windows 7 veya server 2008 R2 kurulumu yapacağımız bilgisayara USB belleği takıp, boot seçeneklerinden USB bellek ile başlatılmasını sağlayıp Windows 7 / Server 2008 R2 kurulumunu gerçekleştirebiliriz.

Yandex.Metrica