Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

Gençsen Geleceksin 4.0 - İstanbul Ticaret Üniversitesi

Duyurular

Gençsen Geleceksin 4.0 etkinlikleri kapsamında 29 Aralık Çarşamba günü İstanbul Ticaret Üniversitesi'ndeydik.

Etkinlik öncesi İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Kampüsü'ne ulaşıp MSP arkadaşımız Duygu Kahraman ve Üretim Araştırmalar Klubü'ndeki arkadaşlar ile buluştuk.

Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra öğrenci arkadaşlarımızın da katılımıyla Duygu Kahraman'ın açılış konuşmasından sonra Microsoft tarafında sunumumu gerçekleştirdim.

Turkcell adına Melike Odabaş'ın sunumunu gerçekleştirmesinden sonra hediyelerimizi dağıtmaya sıra gelmişti.

Etkinliğine katılan tüm öğrenci arkadaşlara, MSP arkadaşımız Duygu Kahraman'a ve Üretim Araştırmaları Klubü'ne çok teşekkür ederim.

Etkinlikle ilgili fotoğraflara Facebook ve Skydrive üzerinden ulaşabilirsiniz.

SQL Server 2008 ve 2008 R2'de veritabanı log dosyasını temizleme - boyutunu düşürme

İpucu . SQL Server 2008 . SQL Server 2008 R2

Yönettiğim sistemlerde SQL veritabanlarında log yedeği (log backup) alabilmek ve gerektiğinde belirli bir zaman geri dönebilmek için recovery model olarak Full seçiyorum.

Bir veritabanının recovery modelini SQL Server 2000'de SQL Server Enterprise Manager, SQL Server 2005/2008/2008 R2'de SQL Server Management Studio'da veritabanına sağ tıklayıp Properties'e basıldığında görüntülenen ekranda yeralan Options bölümünden ayarlayabiliyoruz.


SQL Server 2005 / 2008 ve 2008 R2'de Recovery model ayarlanması

Recovery modelin Full olması, özellikle üzerinde çok fazla değişiklik gerçekleşen veritabanlarında bir süre sonra log dosyası boyutunun çok büyümesine, hatta veritabanının boyutunu geçmesine neden olabiliyor. Veritabanının yedeğini düzenli olarak alıyorsanız log dosyasını arada bir temizlemek hem diskte yer kaplaması açısından hem de veritabanının performansı açısından önemlidir.

SQL Server 2000 ve 2005 versiyonlarında aşağıdaki komutlar ile veritabanı log dosyasının boyutunu sıfırlamak mümkün :

USE veritabaniadi
GO
BACKUP LOG veritabaniadi WITH TRUNCATE_ONLY
DBCC SHRINKFILE(veritabaniadi_log)
GO

 Ancak bu işlemi SQL Server 2008 ve 2008 R2 versiyonlarında gerçekleştirmek istediğiniz aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşıyoruz :

Msg 155, Level 15, State 1, Line 1
'TRUNCATE_ONLY' is not a recognized BACKUP option.

Bu hatanın sebebi, artık TRUNCATE_ONLY komutunun desteklenmiyor olması. Peki, SQL Server 2008 ve 2008 R2'de log dosyasını temizlemek için var mı? Elbette var! Aşağıdaki komutlar ile veritabanı log dosyasını temizleyebiliyoruz :

USE veritabaniadi
GO
ALTER DATABASE veritabaniadi SET RECOVERY SIMPLE WITH NO_WAIT
DBCC SHRINKFILE(veritabani_log)
ALTER DATABASE veritabaniadi SET RECOVERY FULL WITH NO_WAIT 
GO

Bu komutlarla yaptğımız işlem recovery modeli Simple olarak değiştirmek, log dosyasını temizlemek ve recovery modeli tekrar Full olarak değiştirmek.

NOT : DBCC SHRINKFILE(veritabani_log) satırlarında geçen veritabani_log kısmı veritabanının log dosyasının adıdır. Fiziksel dosya adı ile aynı olmayabilir. Bu adı veritabanının Properties ekranındaki Files bölümündeki Logical Name kısmından veya aşağıdaki komutları çalıştırıp ekrana gelen sonuçtaki Name bölümünden görebilirsiniz.

USE veritabaniadi
GO
SELECT * FROM sys.database_files

Yıldız Teknik Üniversitesi MYO'da derse konuk oldum

Duyurular . PHP on Windows

Geçtiğimiz hafta, 21 Aralık Salı günü Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı bölümünde derse konuk olarak katıldım.

Kasım ayında İstanbul Üniversitesi BÖTE'de yaptığımız Windows 7 etkinliğinden sonra başka bir üniversitede daha derse konuk olmak benim için oldukça güzel ve anlamlıydı.

Bilgisayar Programcılığı bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapan Ayhan Barış hocamızın talebi ile bölümdeki arkadaşlarla tanışmak ve bu dönem aldıkları Internet Programcılığı dersindeki konuları olan PHP'nin Windows üzerinde çalıştırılması ile ilgili bilgileri aktarmak üzere Maslak'taki kampüse doğru yola çıktım.

Kampüse geldiğimde Ayhan hocam ile buluşup bölüme gittik. Bölüm başkanı hocamız Kamelya Kavaklı ile kısa bir sohbet gerçekleştirdikten sonra artık sunum hazırlıklarını yapmanın zamanı gelmişti. Öğrenci arkadaşlarımızın da desteğiyle hazırlıkları tamamladık.

Konuşmamda öncelikli olarak Microsoft'un açık kaynak dünyasına bakışı ile ilgili bilgileri aktardıktan sonra PHP on Windows tarafındaki gelişmeleri de anlatmaya çalıştım.

YTÜ MYO 1. Öğretim'de PHP on Windows sunumum

Teknik kısmı tamamladıktan sonra öğrenci arkadaşlarımızın sorularını cevaplayıp güzel bir sohbet de gerçekleştirme şansımız oldu.

Birinci öğretimdeki arkadaşlar ile gerçekleştirdiğimiz konuşmanın aynısını ikinci öğretimdeki arkadaşlarla da yapmak istemiştik. Bu nedenle ikinci öğretim ders saatinin gelmesi için biraz beklemek gerekti. İkinci öğretimdeki arkadaşların gelmesiyle onlarla da aynı konularda ikinci defa konuşma fırsatı bulabildik.

YTÜ MYO 2. Öğretim'de PHP on Windows sunumum

Bu güzel fırsatı sunduğu ve dersinden fedakarlık gösterdiği için Ayhan Barış hocama, bölüm başkanı Kamelya Kavaklı hocama ve tüm öğrenci arkadaşlara teşekkür ederim. İkinci dönem için farklı konularda benzer etkinlikler yapmayı planlıyoruz.

EEtkinlikle ilgili fotoğraflara Facebook ve Skydrive üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yandex.Metrica