Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

"IIS Media Services" webineri kaydı

Duyurular . IIS 7.0 . IIS 7.5 . Windows Server 2008 R2

Hosting Web Serisi kapsamında 28 Mayıs'ta gerçekleştirdiğim IIS Media Services başlıklı web seminerinin kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Bu webinerde ele almaya çalıştığımız konular ise şunlar :

  • Medya içeriklerinde bandwith yönetimi - Bitrate Throttling
  • Çalma listeleri - Web Playlists
  • Gerçek HD kalitesinde görüntü - Smooth Streaming
  • Canlı yayında HD kalitesi - Live Smooth Streaming


Webinerde kullandığım sunum dosyasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

IISMediaServices.pptx (1,90 mb)

Windows Server 2003'de .NET 4 kurulumu

.NET Framework . Windows Server 2003

Windows Server 2008 R2'de .NET 4 kurulumu başlıklı yazıda detaylı bir şekilde .NET Framework 4.0 kurulumundan bahsetmiştim. Çok kolay görünen bu kurulumdan niye bahsettiğim muhtemelen birilerinin kafasına takılmıştır. Kısaca anlatmaya çalışayım :

- Sunucu kurulumunda ve bu tip kurulumlarda deneyimi olmayanlara yardımcı olmak. Çünkü basit görünse de bu kurulumlar bile zaman zaman problem olabiliyor
- Alternatif yöntemleri göstererek, hem bunları tanıtmak hem de tercih yapılabilmesinde yardımcı olmak
- Varsa püf noktalarını gösterebilmek

Bu gibi sebeplerle bu yazıda da Windows Server 2003 üzerinde .NET Framework 4.0 kurulumunu anlatacağım. Aslında çoğunluk olarak Windows Server 2008 R2 ile aynı işlemler yapılıyor ancak arada bazı ekstra durumlar söz konusu. Hızlıca kuruluma geçelim :

Windows Server 2008 R2'de .NET 4 kurulumu başlıklı yazıdaki 1. veya 2. yöntemi kullanacak olursanız kurulum dosyasını çalıştırdığınızda aşağıdaki ekranı görme ihtimaliniz var :

Windows Imaging Components

Bu ekranı Windows Server 2003 sunucularda, Service Pack 2 yüklü ve tüm güncellemeler yapılmış olsa bile görebilirsiniz. Windows Server 2003 R2 sistemlerde bu ekranı görmedim, muhtemelen sizin de karşınıza çıkmayacak.

Windows Imaging Components'ı aşağıdaki adresten indirip kurduktan sonra kuruluma Windows Server 2008 R2'de .NET 4 kurulumu başlıklı yazıda olduğu gibi devam edebiliyoruz.

Windows Imaging Components (1,2 MB)

3. yöntemi yani Web Platform Installer (WebPI) ile kurulumu seçtiğinizde de aşağıdaki ekranı görme ihtimaliniz var :

Windows Imaging Components

Bu yöntemde yapılması gereken sadece I Accept butonuna tıklamak. Geri kalan işlemleri WebPI bizim için halledip gerekli kurulumu gerçekleştiriyor ;)

Tüm yöntemler, kurulum tamamlandıktan sonra restart gerektiriyor. Sunucuyu yeniden başlattıktan sonra  IIS Manager'ı açıp Web Service Extensions'a tıkladığımızda .NET Framework 4.0'ın kurulduğunu ve aktif edildiğini görebiliyoruz.

.NET 4.0 aktif 

IIS Manager'da Application Pools bölümüne tıkladığımızda Windows Server 2008 R2'de gördüğümüz gibi yeni oluşturulan pool'lar göremeyeceğiz.

Server 2003 application pools 

Peki Windows Server 2003'te web sitemin hangi framework'ü kullanacağını nasıl belirleyeceğiz? Bunun için IIS Manager'da Web Sites bölümünü tıklayıp, framework'ünü değiştirmek istediğimiz siteye sağ tıklayıp Properties'e basıyoruz. Gelen ekranda ASP.NET bölümüne tıklayoruz. ASP.NET version bölümünden istediğimiz 4.0 seçtiğimizde artık sitemiz .NET Framework 4.0 ile çalışacaktır.

Web sitemizin framework'ünü .NET 4.0 yapıyoruz

Yandex.Metrica