Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

Windows 7 Türkçeleştirme

Windows 7

Windows 7 RC sürümünü deneyin! başlıklı yazıda Windows 7 RC (Release Candidate) sürümünü indirebileceğiniz adresi vermiştim. Bu adrese girip indirmeye çalıştığınızda seçenekler arasında Türkçe'nin yer almadığını göreceksiniz. Peki "Ben Türkçe olarak kullanmak istiyorum, ne yapacağım?" diyorsanız çözüm burada :

Türkçe olarak kullanabilmek için öncelikle İngilizce'yi indirip yüklüyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra Start menüsünde yeralan All Programs'a ve oradan da Windows Update'e tıklıyoruz. Görüntülenen pencerede 32 optional updates available linkine tıklıyoruz. Bu link görünmüyor ise sol bölümden Check for Updates'e tıklayarak güncellemelerin kontrol edilmesini sağlıyoruz. Linke tıkladığımızda görüntülenecek olan pencerede Turkish Language Pack'i işaretleyip OK'e basıyoruz.

Internet üzerinden yaklaşık 33 MB'lık dil paketi indirilip sistemimize yüklenecek.

Yükleme işlemi tamamlandığında bizden yeniden başlatma istemeyecek. Artık Windows 7'yi Türkçe olarak kullanmak için hazırız. Türkçe olarak kullanabilmek için Start menüsünden Control Panel'e tıklıyoruz. Görüntülenecek olan pencerede Clock, Language and Region bölümünde yeralan Change Display Language linkine tıklıyoruz.

Görüntülenecek olan pencerede Choose Display Language kısmından Türkçe'yi seçip OK'e bastığımızda oturumu kapatmamız gerektiğini söyleyen bir uyarı verecek. Oturumu kapatıp kullanıcımız ile tekrar oturum açtığımızda Türkçe Windows 7 artık karşımızda.

Windows Update'i kullanarak toplamda 30'un üzerinde olan diğer dilleri de sisteme ekleyerek farklı kullanıcıların aynı bilgisayarı farklı dillerde kullanmasını sağlamak mümkün.

Windows 7 blogu

Windows 7
30 Nisan tarihinde duyurulan Windows 7 RC sürümü birkaç gün
sonrasında herkesin indirebileceği şekilde Microsoft sayfalarında yerini aldı. Sistem gereksinimleri ve indirme adresi ile ilgili bilgileri Windows 7 RC sürümünü deneyin! başlıklı yazıda vermiştik.

Bugün Windows 7 ile ilgili bir siteden bahsetmek istiyorum. Windows 7 ile ilgili gerek kurumsal gerekse de son kullanıcı için aydınlatıcı bilgilerin yer aldığı Türkçe bir kaynak. Sitede makalelerin yanı sıra Microsoft Türkiye'den konunun uzmanları ile yapılan yeni özellikler hakkında yapılan röportajlara ve podcast'lere ulaşabilmek mümkün.

"Windows Blogu, Windows 7 ile ilgili en son haberleri ve duyuruları takip edebileceğiniz bir topluluk sitesidir. Windows 7'nin gelişim süreci boyunca ve ileriki aşamalarda sizlerle birlikte olacağız." başlığıyla yayına başlayan siteye www.windowsblogu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Windows 7 RC sürümünü deneyin!

Windows 7
Ocak ayında genel kullanıma açıldığını duyurduğumuz beta sürümünden sonra Windows 7'nin RC (Release Candidate) sürümü 30 Nisan tarihi itibariyle duyuruldu. Öncelikli olarak Technet ve MSDN üyelerinin indirebildiği bu sürüm birkaç gün önce de herkesin indirebileceği şekilde duyuruldu.

http://msdn.microsoft.com/tr-tr/evalcenter/dd353271(en-us).aspx adresinden Windows 7 RC sürümünü indirebilmek için Live ID'nizin olması gerekiyor. "Select the Windows 7 RC version you want to download" bölümünden indirmek istediğiniz versiyonu ve indireceğiniz dili seçmeniz yeterli. Sonraki ekranda Hotmail adresinizi ve şifresini veya Live ID'niz için geçerli olan e-mail adresini ve şifresini girmek gerekiyor. Giriş yapıldıktan sonra kişisel bazı bilgiler isteniyor. Bilgi girişi tamamlandıktan sonra Windows 7 RC için kullanılabilecek ürün anahtarı ve download linki görüntüleniyor. 32-bit versiyonu 2.5 GB, 64-bit versiyonun 3 GB civarında boyutu olduğunu hatırlatmak isterim. Windows 7 RC versiyonu 30 Haziran 2009 tarihine kadar indirilebilir olacak. İyi indirmeler :)

Aynı sayfada Windows 7 için gerekli olan minimum donanım özellikleri belirtiliyor. Nihâi sürümde bu özelliklerin değişmesi söz konusu, ancak biz yine de bu özelliklere bir göz atalım :

- 1 GHz ve üzeri 32-bit veya 64-bit işlemci
- 1 GB ve üzeri bellek
- 16 GB disk alanı (bu alan kurulum için gerekli)
- DirectX 9 destekli ve 128 MB bellekli ekran kartı (Aero kullanabilmek için)
- DVD-R/W sürücü

Özellikler görüldüğü gibi çok fazla değil. Benzer özelliklerdeki netbook cihazlara Windows 7 yüklendiği ile ilgili Internet'te birçok bilgi bulabilirsiniz. Beta versiyonu ile Hyper-V üzerinde oluşturduğum benzer özelliklerdeki 1 GB ve 2 GB bellekli makinelerden oldukça iyi sonuçlar almıştım. RC sürümünde daha da hızlanma olacağını tahmin ediyorum.

RC (Release Candidate) sürümünden çok bahsettik. Kısaca şu şekilde açıklayabiliriz RC'yi : RC versiyonu, nihâi olarak çıkacak olan ürüne oldukça yakın olan versiyon anlamında kullanılmaktadır. Beta sürümleri gerek iç ortamda gerek gönüllü test kullanıcıları tarafından test edilen ürünler için alınan geri bildirimler sonucunda oluşturulan bu sürüm, nihâi sürüme oldukça yakın özellikler içermektedir. Bu sürüm ile ilgili gerekli görülen hata gidermeleri elbette ki yapılacaktır ancak ürün özelliklerinde genellikle fazla bir değişiklik olmamaktadır.
Yandex.Metrica