Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

FTP 7'de kullanıcı sınırlandırma (izolasyon)

FTP 7.0 . FTP 7.5

Uzun bir süredir ara verdiğim FTP ile ilgili yazılara nihayet bir yenisini ekliyorum. Daha önceki yazılarımızda FTP kurulumundanFTP sitesi oluşturmaktankullanıcı yetkilendirmeden, passive port ayarlarındanFTP için firewall ayarlarından bahsetmiştik.

Bu yazıda FTP için tanımladığımız kullanıcıları nasıl izole edeceğimizden, nasıl birbirlerinin klasörlerine erişmelerini engelleyeceğimizden ve nasıl sadece kendilerine ait olan klasörlere erişmelerine izin vereceğimizden bahsedeceğiz.

Kullanıcıları izole edebilmek için öncelikle yapmamız gereken bu işlem için gerekli ayarlamayı yapmak. Bu ayarı yapabilmek için IIS Manager'da FTP için oluşturduğumuz web sitesine tıklayıp, orta bölümde görüntülenen seçeneklerden FTP User Isolation'a tıklıyoruz.

FTP User Isolation

Görüntülenecek olan FTP User Isolation başlıklı bölümde nasıl bir izolasyon yapmak istiyorsak seçiyoruz.

Kullanıcı izole etme

Do not isolate users. Start users in: ayarını seçecek olursak kullanıcıların FTP'ye bağlandıklarında herhangi bir kısıtlama olmadan dolaşabilmelerine izin vermiş oluyoruz. Buradaki seçeneklerden FTP root directory seçeneği işaretlenirse tüm kullanıcılar FTP'ye bağlandıklarında FTP'nin ana klasörünü görebilecekler, sonrasında da istedikleri alt klasöre gidebileceklerdir. Eğer User name directory işaretlenecek olursa da kullanıcı FTP'ye bağlandığında kendisine ait olan klasörü görecek; ancak, üst klasöre çıkıp istediği gibi diğer klasörlere de gitme şansına sahip olacaktır.

Isolate users. Restrict users to the floowing directory: ayarını seçecek olursak kullanıcılar işaretlenecek olan seçeneğe göre sadece kendi klasörleri içerisinde dolaşma hakkına sahip olacaklardır.

User name directory (disable global virtual directories) seçeneği çoğunlukla tercih edeceğimiz seçenek olacak. Bu seçeneği işaretlediğimizde kullanıcının FTP kullanabilmesi için aşağıda ayrıntılarını ele alacağımız bazı tanımlamalar yapmak gerekecek. Ancak bir klasöre birden fazla kişinin erişebilmesi veya bir kullanıcının birden fazla klasöre erişebilmesi gibi sağladığı kolaylıklar nedeniyle  bu tanımlamaları sorun etmeyeceğiz :)

User name physical directory (enable global virtual directories) seçeneğinin işaretlenebilmesi için FTP'ye bağlanacak olan kullanıcıların adları ile bağlandıkları klasörün adının aynı olması gerekmektedir. Bu seçeneğin işaretlenmesi kullanıcı adları ile klasör adları aynı olduğu sürece her kullanıcı için ayrıca tanımlama yapılmasını gerektirmediği için kolaylık sağlayacaktır. Ancak, aynı klasöre birden fazla kullanıcının ulaşması gereken durumlarda işe yaramayacaktır. Ayrıca bir kullanıcının birden fazla farklı klasöre erişme durumunda da benzer şekilde işe yaramayacaktır.

FTP home directory configured in Active Directory seçeneği ile Active Directory üzerinden tanımlanmış FTP ayarlarını kullanmamız mümkün olabilmekte. Set butonuna tıklayıp yetkili bir Active Directory kullanıcısının bilgilerini girerek bu ayarları aktif hale getirebiliriz.

Custom seçeneği ile FTP 7 ile gelen ASP.NET Membership Authentication özelliğini kullanarak SQL Server gibi bir yerde sakladığımız kullanıcı bilgileri ile yetkilendirme yapabiliyoruz. 

Yukarıdaki seçeneklerden User name directory (disable global virtual directories) seçeneği ile devam ettiğimizi varsaydığımızda yapmamız gereken birkaç ayarımız olduğundan bahsetmiştik. Şimdi bu ayarlar nelerdir onlara bir bakalım:

Öncelikli olarak FTP sitesi için belirlediğimiz ana klasör içerisinde LocalUser isminde bir alt klasör oluşturuyoruz. User name directory seçeneği ile çalışmak için bu klasöre ihtiyacımız var. Tanımları bu klasörün altında oluşturacağız.

LocalUser klasörünü oluşturduktan sonra IIS Manager'da FTP sitesinde bu klasörü bulup sağ tıklayıp Add Virtual Directory'e basıyoruz.

Kullanıcı tanımlama

Görüntülenecek olan Add Virtual Directory başlıklı pencerede erişim tanımlayacağımız kullanıcının adını ve bağlanacağı klasöre ait bilgileri girip OK'e basıyoruz.

FTP kullanıcı bilgilerini giriyoruz

Artık kullanıcımız ilgili klasöre erişebilecek şekilde tanımlandı ve kullanıcı listesinde de yerini aldı.

Kullanıcı tanımlaması tamamlandı

Bu aşamadan sonrasında kullanıcının erişeceği başka klasörler var ise onları da kullanıcı adının altında Virtual Directory (sanal klasör) olarak ekleyip erişimi sağlayabiliriz. Aynı klasöre farklı bir kullanıcı da bağlanacak ise o kullanıcıyı da ismi ile tanımlarken aynı klasörü göstererek erişimini sağlayabiliriz.

Bir kullanıcıya birden fazla alt klasör tanımladığımızda FTP ile erişimde bu klasörlerin görünmemesi sorunu ile karşı karşıya kalacağız. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapmamız gereken bir ayar var. Bu ayarı yapabilmek için IIS Manager'da ilgili FTP sitesini işaretleyip orta bölümdeki FTP Directory Browsing'e tıklıyoruz.

FTP Directory Browsing ayarları

Görüntülenecek olan FTP Directory Browsing başlıklı ekranda Directory Listing Options altında yeralan Virtual Directories bölümünü işaretliyoruz. Böylece artık kullanıcıya eklediğimiz tüm klasörler FTP bağlantısı gerçekleştiriğinde görüntülenecek.

Sanal klasör görüntüleme

Yandex.Metrica
Muammer Benzeş | Windows 8 Consumer Preview ve Windows Server 8 Beta'nın USB ile kurulumu

Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

Windows 8 Consumer Preview ve Windows Server 8 Beta'nın USB ile kurulumu

Windows 8 . Windows Server 8

Birkaç gün önce Windows 8 Consumer Preview (CP) ve Windows Server 8 Beta versiyonu yayınlandı! Sadece Windows 8 CP'nin ilk günden 1 milyonun üzerinde indirildiğini düşünecek olursak insanların Windows 8'i büyük bir merakla beklediğini söylemek mümkün :)

Windows 8'i veya Windows Server 8'i test etmek için öncelikle aşağıdaki linklerden ilgili kurulum dosyalarını indirmek gerek :

Windows 8 Consumer Preview 32-bit İngilizce (2.5 GB) : http://bit.ly/win8cp-32bit
Windows 8 Consumer Preview 64-bit İngilizce (3.3 GB) : http://bit.ly/win8cp-64bit

Windows 8 için 32-bit ve 64-bit versiyonları için product key : DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J

Windows Server 8 Beta İngilizce (3.3 GB) : http://bit.ly/winserver8beta (Kayıt gerektiriyor)

ISO dosyalarını indirdikten sonra DVD'ye yazıp bilgisayarımıza yükleyebiliyoruz. Peki masaüstü / dizüsüt bilgisayarımızda DVD sürücü yoksa veya tablet bilgisayara yüklemek istiyorsak ne yapacağız?

Microsoft henüz Windows 8 CP ve Windows Server 8 Beta için henüz bir araç çıkartmış değil. Ancak çözümsüz de değiliz :)

Windows 7 için sunulan açık kaynaklı çözümü kullanabiliriz : Windows 7 USB/DVD Download Tool. Bu araç sayesinde CD/DVD sürücüsü olmadan USB bellek hazırlamak mümkün. Bu işlem için Codeplex'deki sayfasından programı indirip sisteme kuruyoruz. Windows XP kurulu bilgisayar üzerinde kullanmak için Microsoft Image Mastering API v2 güncellemesinin yüklenmesi gerekiyor. Aynı adresten indirip kurabiliyoruz.

Kurulumları yaptıktan sonra Windows 7 USB/DVD Download Tool programını yönetici haklarıyla çalıştırıyoruz. İlk adımda USB belleğe kopyalayacağımız Windows 8 CP veya Server 8 Beta imaj dosyasını (ISO) seçiyoruz.

 İkinci adımda ise USB bellek üzerine mi yoksa DVD üzerine mi kaydedeceğimizi belirliyoruz. USB seçeneği ile devam ediyoruz :)

Üçüncü adımda minimum 4 GB'lık USB belleği bilgisayara taktıktan sonra USB belleği seçip işlemi başlatıyoruz.

 USB belleğimiz boş değil ise silinmesi ile ilgili uyarıyı da onaylayıp devam ediyoruz.

Ve nihayet işlem tamamlandı, USB belleğimiz kurulum için hazır.

Not : 64-bit işletim sistemleri için USB bellek hazırlama işlemini 32-bit işletim sistemi üzerinde yapmamak gerekiyor. Çünkü bu durumda dosyaların kopyalanması tamamlansa bile son adımda bootsect işlemi yani USB bellek ile bilgisayarı açabilmek için gerekli işlemler gerçekleşmiyor. 

USB aygıtını bilgisayarımıza takıp açılış menüsünden (boot menu) veya BIOS'tan USB ile açılmasını sağlayarak yükleme işlemine başlayabiliriz artık!

Bir sonraki yazıda Windows 8 CP kurulum adımlarını göstermeye çalışacağım.

 

Yorumlar (4) -

çok faydalı bir yazı olmuş hocam ellerinize sağlık. Benim bir sorum olacaktı ben halihazırda Win8 DP kullanıyorum. Bunu silmeden Win8 CP'e yükseltme gibi bir imkanımız var mı?

Yanıtla

MuammerBenzes
MuammerBenzes

@Gazi : Muhtemelen olmayacaktır ama DP yüklü makinede CP ile boot edip uprade deneyebilirsin. Problem olursa karışmam ona göre Smile
Vakit ayarlayıp bu ihtimali denemeye çalışacağım.

Yanıtla

çok teşekkürler hocam, ben şansımı bi deneyim Smile bi sakatlık çıkarsa da sorun değil nasıl olsa bilgisayarcılar olarak içinden çıkamadığımız durumlarda format atmaya alışmışız Laughing format atar geçerim, sıfırdan CP yüklerim Smile

Yanıtla

türkçe dil paketi yokmu

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Yandex.Metrica