Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

PowerShell Integrated Scripting Environment'ı aktif etme

İpucu . Windows Server 2008 R2 . PowerShell

PowerShell, Windows Server 2008 içerisinde yer aldığı gibi Windows Server 2008 R2 içerisinde de yer alıyor. Aynı zamanda R2 ile PowerShell Integrated Scripting Environment (ISE) isimli arabirim de geliyor.

Bu arabirim ne işe yarıyor peki? PowerShell ISE, klasik PowerShell arabirimi yerine daha kapsamlı bir arabirim sunuyor. Bu arabirimde çalıştırdığınız kodları yazdığınız ekran ile sonuçların göründü��ü ekran birbirinden ayrı. Böylece en son yazdığınız komutları görmek daha kolay. Sonuçları da derli toplu bir bölümde görebiliyoruz. Ayrıca PowerShell komutlarını script haline getirip saklamak ve aynı anda birden çok script dosyasını aynı ekrandan yönetmek mümkün.

PowerShell ISE Arabirim 
PowerShell Integrated Scripting Environment (ISE) arabirimi

Windows Server 2008 R2 kurulduğunda hiçbir ekstra özellik yüklenmediği gibi PowerShell ISE'de yüklenmiyor. Ancak ihtiyacınız olduğunda yüklemek gerekiyor. Bu yükleme işlemi için öncelikle Server Manager'ı açıp Features linkine tıklıyoruz. Features bölümü aktif olduğunda da sağ bölümdeki Add Features linkine tıklıyoruz.

Server Manager Features bölümü
Server Manager'da Features bölümü

Gelen ekranda Windows PowerShell Integrated Scripting Environment (ISE)'yi bulup işaretledikten sonra Next'e tıklayarak devam ediyoruz.

PowerShell ISE kurulumu
PowerShell ISE kurulumu

Kurulum bittikten sonra PowerShell ISE'yi çalıştırmak için Start (Başlat) menüsünde All Programs (Tüm Programlar) > Accessories (Donatılar) altında yeralan Windows PowerShell menüsündeki Windows PowerShell ISE ve Windows PowerShell ISE (x86) linklerinden uygun olanını tıklayarak arabirime ulaşabiliriz.

PowerShell ISE'yi çalıştırma
PowerShell ISE arabirimini çalıştırma

Hangisini çalıştırmalıyız konusunda tavsiyem Windows PowerShell ISE'yi kullanmak olacaktır. Çünkü 64-bit'lik uygulamalar ve sunucular ile ilgili script'ler çalıştırabilmek için bu linke ihtiyacımız var.

PowerShell'in getirdiği kolaylıkları geliştiren PowerShell ISE ile script yazmak daha da güzel olacak gibi. 

Microsoft Türkiye Yaz Okulu - 2010

Duyurular

Mart sonunda duyurduğumuz Microsoft Türkiye'de staj imkanı ile ilgili yazıdan sonra yeni bir duyuru daha geldi Microsoft'tan, onu da hemen paylaşmak istedim : Microsoft Yaz Okulu

Microsoft Yaz Okulu'nun bu yıl 14. sü düzenlenecekmiş. Bu kadar yıldır Microsoft teknolojilerini ve Microsoft'u takip eden biri olarak 14 yıldır devam ediyor olduğunu ilk defa duyuyorum. Okul yıllarımızda kaçırmışız bir şekilde :)

Öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe dökebilmeleri, Microsoft teknolojilerini yakından tanıyabilmelerini hedefleyen program biraz ağır geçecek : 20 işgünü sürecek olan programda, bilgisayar başında eğitim ve uygulama şeklinde tam günlük laboratuar uygulamaları yer alıyor.

Programın içeriğinde yer alan konular/ürünler ise şunlar :

- Windows Server 2008
- SQL Server 2008
- Visual Studio 2010
- ASP.NET 4.0
- Silverlight 4.0
- Windows 7
- Windows Phone
- Imagine Cup 2011 proje çalışması

Microsoft Yaz Okulu'na başvurabilmek için aşağıdaki şartlara sahip olmak gerekiyor :

- Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Matematik, İstatistik ve Bilgisayar, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümleri'nde okuyor olmak

- Program başlangıç tarihinde tercihen 3. sınıfı tamamlamış olmak

- Yazılım geliştirme konusunda bilgi birikimi / deneyim sahibi olmak

- Yazılım mühendisliği ile ilgili temel dersleri almış olmak

- Bitirme projesinde Microsoft teknolojilerini kullanmayı hedefliyor olmak

- Kariyer planlamasında yazılım geliştirme olmak

Microsoft Yaz Okulu'nun nerede ve ne zaman gerçekleştirileceğine gelecek olursak :

- Microsoft Türkiye Yaz Okulu 2010 - Ankara / 19 Temmuz - 13 Ağustos 2010

- Microsoft Türkiye Yaz Okulu 2010 - İstanbul / 26 Temmuz - 20 Ağustos 2010

- Microsoft Türkiye Yaz Okulu 2010 - İzmir / 02 Ağustos - 27 Ağustos 2010

Şu aşamada henüz üniversiteler belirlenmiş değil. Belirlendiklerinde programın hangi üniversitelerde gerçekleştirileceğini de duyurmaya çalışacağım.

Microsoft Türkiye Yaz Okulu 2010 için kayıtlar Microsoft Akademik sitesindeki aşağıdaki linkten gerçekleştirilebiliyor :

Microsoft Türkiye Yaz Okulu 2010'a kayıt için tıklayın

Özellikle son 7 soruyu iyi doldurmak gerekir diye düşünüyorum :)

"Hyper-V R2 ile sunucularınızı sanallaştırın" webineri kaydı

Hyper-V . Windows Server 2008 R2

Hosting Web Serisi kapsamında 19 Şubat'ta gerçekleştirdiğim Hyper-V R2 ile sunucularınızı sanallaştırın başlıklı web seminerinin kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Bu webinerde ele almaya çalıştığımız konular ise şunlar :

  • Hyper-V nedir? 
  • Hyper-V R2 yenilikleri
  • SCVMM  nedir?
  • SCVMM 2008 R2 yenilikleri 

Webinerde kullandığım sunum dosyasına aşağıdan ulaşabilirsiniz :
HyperVR2.pptx (572,16 kb)

Yandex.Metrica
Muammer Benzeş | Web Programcıları Platformu etkinliğinde konuşmacıyım

Muammer Benzeş

"Duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim..."

NAVIGATION - SEARCH

Web Programcıları Platformu etkinliğinde konuşmacıyım

Duyurular . IIS 7.0 . IIS 7.5 . PHP . PHP on Windows . SeminerWeb Programcıları Platformu adıyla kurulan community 24 Ocak 2009 tarihinde İTÜ'de ilk etkinliğini gerçekleştirecek. Bu etkinlikte Zeev Suraski ve Derick Rethans gibi PHP dünyasının önde gelen isimleriyle beraber bizden de konuşmacılar yer alacak ve bunlardan biri de ben olacağım.

"Windows üzerinde PHP ve IIS 7.0" başlığıyla gerçekleşecek oturumda Windows Server 2008 ile gelen IIS 7.0 üzerinde PHP uygulamalarına verilen destekten, PHP ve .NET entegrasyonundan, IIS 7.0'ın PHP için sunduğu diğer özelliklerden ve Microsoft'un yeni açık kaynak yaklaşımlarından bahsedeceğim.

Program ile ilgili ayrıntılara aşağıdaki resme tıklayarak erişebilirsiniz :Etkinliğe kayıt için http://www.webprogramcilariplatformu.org/?p=apply adresini kullanabilirsiniz.

Etkinlikte görüşmek üzere!

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Yandex.Metrica